Skip links

Moja Kariera OdNowa Ilona Ciżewska

Profilerka luksusu i przyszłości, zagorzała pasjonatka podróży i uznany specjalista w dziedzinie psychologii z wieloletnim doświadczeniem. Od ponad 20 lat prowadzi sesje biznesowe i prywatne, burze mózgów, warsztaty z wykorzystaniem innowacyjnego trendu Psychologii Luksusu.

Według niej „Luksus znaczy Być i Mieć”- dokładnie w tej kolejności.

Jej motto życiowe brzmi: W życiu nie warto się starać, tylko trzeba działać.

– Ilona, bardzo dziękuję, że zgodziłaś się na wywiad ze mną. Szukam osób, które w pewnym momencie życia zdecydowały się na rozpoczęcie swojej zawodowej kariery od nowa, porzuciły bezpieczną pracę i zaczęły tworzyć coś zupełnie nowego. Ty masz bardzo ciekawe doświadczenie zawodowe, a wszystko poniekąd związane jest z podróżami.

– Ilona: Dziękuję za zaproszenie. Cała przyjemność po mojej stronie. Tak, to co mówisz, to absolutnie prawda. Całe życie podróżuję: pierwszą z nich odbyłam samochodem w wieku 4 miesięcy. Można powiedzieć, że podróże wyssałam z mlekiem matki i tak to się zaczęło. Podróżowałam w miejsca nieodkryte, a każda z tych podróży to była także podróż w głąb siebie: chcesz poznać siebie, pojedź w świat. I tak się stało ze mną.

– Muszę rozpocząć wywiad od pytania, co to takiego profilerka luksusu. Brzmi tak niezwykle i intrygująco, że zamieniam się w słuch ?

– Ilona: Moje życie zawodowe obfitowało w wiele niespodziewanych przygód, przystanków i zakrętów. Jednym z nich była praca w Sądzie. Miałam do czynienia z profilowaniem osób, które popełniły przestępstwa. Przez wiele lat odkrywałam, że istnieją predykatory, które jasno określają typy, motywy i rokowania dotyczące przestępstw.Prowadziłam badania i rokowałam na ile jest prawdopodobne, że czyny zabronione zostaną przez nie popełnione po raz kolejny. Uznałam więc, że jeśli takie wskaźniki można określić dla zachowań niepożądanych, to dla sukcesu i szczęścia można je również wyróżnić. Tak zaczęła się przygoda z profilowaniem luksusu.

– Fascynująca sprawa! Dokładnie tak właśnie kojarzył mi się profiler do tej pory. Ale zacznijmy od początku Twojej kariery zawodowej. Byłaś pilotem wycieczek krajowych i zagranicznych, a także stewardessą. Opowiedz o tej niezwykłej przygodzie.

– Ilona: To jedne z moich przystanków na zawodowej ścieżce. Przystanki, dzięki którym miałam możliwość poznania odmiennych kultur i jednocześnie sprawdzenia siebie, czasami w ekstremalnych sytuacjach. To nauczenie się relacji ze samym sobą i z innymi. Niezwykłe doświadczenie.

– Tyle młodych dziewczyn marzy o tym, aby zostać stewardessą. Co byś im poradziła, żeby mogły to swoje marzenie spełnić?

– Ilona: Dwie rzeczy: po pierwsze: biegła znajomość języków, a po drugie: szacunek i umiejętność adaptacji do różnych warunków. To pierwsze jest jasne, więc na chwilę, pozwolisz zatrzymam się przy drugim. Jeśli jesteś autentyczna, ale szanujesz siebie i ten szacunek okazujesz innym to z każdej najtrudniejszej sytuacji wyjdziesz zwycięsko. Konflikty powodują sytuacje, a nie ludzie i warto o tym pamiętać.

– A skąd wzięła się psychologia w Twoim życiu. Czy to był kierunek, który studiowałaś?

– Ilona: Zgadza się. Studiowałam turystykę, prawo i psychologię. Każdy z tych kierunków dał mi wartość, jaka procentuje dzisiaj i wierzę, że również jutro. Psychologią się zainteresowałam, ze względu na profilowanie i kontakt z przestępcami. Chciałam uzyskać szerszą wiedzę na ten temat.

– Nurt Psychologii Luksusu i Podróży powstał z Twojej inicjatywy. Opowiedz o tym proszę, bo dla wielu osób brzmi tajemniczo.

– Ilona: Psychologia Podróży i Psychologia Luksusu to nurty bardzo ze sobą związane. Luksus to sposób bycia w świecie i sposób życia. Każdy z ludzi chce żyć spokojnie i szczęśliwie, ale dla każdego te pojęcia mają odmienne znaczenie. Tym właśnie zajmuje się Psychologia Luksusu. To wskazanie, jaki obszar jest niepełny i co należy zrobić, aby uzyskać lepszą jakość życia. Tym właśnie zajmuje się profilowanie luksusu: te wskażniki szczęścia są odmienne u każdego człowieka, które można odnależć, a najważniejsze można dzięki nim uzyskać zdrowie, szczęście, dobrobyt, luksus, bliskość, czyli to o czym marzy każdy człowiek.

Tutaj chciałabym podkreślić jedną rzecz, która jest odmienna w profilowaniu i coachingu. Coach pyta: co chciałabyś zmienić, profiler mówi: to są obszary, które uniemożliwiają lub spowalniają osiągnięcie satysfakcji, szczęścia i sukcesu. Doświadczenie profilera i psychologa pozwala na szybką i trafną identyfikację potrzeb, zasobów i deficytów.

Zapraszam serdecznie na moje strony: ilonacizewska.com lub luxuryprofiling.com

Więcej inspiracji znajdziesz również na https://www.facebook.com/ilona.cizewska/ i https://www.facebook.com/luxuryprofiler.expert

– Ilona, masz na swoim koncie kilka zwrotów w karierze. Jakie lekcje z nich wyniosłaś i co byś poradziła osobom, które wciąż szukają swojej Kariery OdNowa…

– Ilona: Moje motto brzmi: że nie należy się starać, tylko robić: i to właśnie jest najlepsza wskazówka dla Człowieka w dzisiejszym świecie: konieczne jest Działanie. Podejmować ryzyko, sprawdzać, uczyć się, rozwijać: te umiejętności powinny dominować w życiu każdego. Nie stać biernie i nie obserwować, co się stanie. Zająć się swoim życiem, a nie innych. Jeśli możesz coś zmienić, to na pewno możesz zmienić swoje zachowanie i reakcje.

– Czy są rzeczy, które zrobiłabyś inaczej patrząc z perspektywy czasu?

– Ilona: Definitywnie nie. Nie zajmuję się rozpamiętywaniem przeszłości. Na tamten moment były to najbardziej trafne decyzje. Zajmuję się tym, co się dzieje w chwili obecnej. Dzisiaj kreuje swoją codzienność i pracuje na jutro. Pamiętam o przeszłości, ale nie stanowi ona dla mnie bagażu doświadczeń, tylko ich żródło.

– Zatrzymajmy się na chwilę na podróżach, które towarzyszą Tobie od zawsze i można też powiedzieć, że masz je w genach. Jakie kraje najciekawsze zwiedziłaś?

– Ilona: Zwiedziłam wiele krajów prywatnie i biznesowo, jakkolwiek moim drugim domem jest Azja, a zwłaszcza Tajlandia. Nie ta z katalogów podróżniczych, ale ta zwyczajna i codzienna. Byłam tam ponad 20 razy i na pewno jeszcze wiele razy tam wrócę. Azja i myślenie Azjatów jest mi bardzo bliskie i identyfikuję się z wieloma jego aspektami. Uważam, że możemy się wiele od nich nauczyć.

– Czego uczą Twoim zdaniem podróże?

– Ilona: Dystansu do rzeczywistości. Widzisz pewne rzeczy inaczej. Doświadczasz jak błahymi rzeczami często się zajmują ludzie. Uczysz się pokory wobec świata i przyrody. Zaczynasz widzieć siebie, jako cząstkę wszechświata, a nie jego centrum. Zaczynasz się zastanawiasz, co można zrobić, aby ten Świat był lepszy.

– To na koniec wywiadu, jako Profilerka Luksusu, co byś poradziła czytelnikom. Od czego rozpocząć pracę nad zmianą.

– Ilona: Od relacji z samym sobą. Od wyciszenia natłoku myśli i niepotrzebnych schematów. Jeśli potrafisz być ze sobą szczęśliwa, to z innymi stanie się to w naturalny sposób. Bycie autentycznym i szczerym wobec siebie. To trudne, ale tylko tak możemy dostrzeć siebie pośród tłumu.

– Bardzo dziękuję za rozmowę, masz naprawdę niezwykle ciekawy zawód i obyś zamieniła w luksus jak najwięcej istnień ludzkich ?

– Dziękuję bardzo za rozmowę.

– Za tydzień rozmawiam z Agnieszką Staniszewską, dyplomowaną instruktorką rekreacji ruchowej z wieloma certyfikatami, której motto życiowe brzmi : „Życie nie jest mierzone liczbą wdechów, ale chwilami, które zapierają nam dech w piersiach”. Już brzmi ciekawie, prawda? Zapraszam na kolejny wywiad!

Zostaw komentarz