Skip links

Moja Kariera OdNowa Robert Bekas

Dzisiaj kolejny wywiad z cyklu „Moja Kariera Odnowa” z niezwykłą osobą. Rober Bekas całe swoje życie zawodowe zajmuje się sprzedażą. Ostatnie 5 lat to sprzedaż w branży e-commerce, a konkretnie handel na platformie eBay. Właściciel kilku firm. Jego motto życiowe brzmi “Jedyną stałą w życiu jest zmienność” Heraklit z Efezu  

– Robert, bardzo dziękuję, że zgodziłeś się na wywiad ze mną. Szukam osób, które w pewnym momencie życia zdecydowały się na rozpoczęcie swojej zawodowej kariery od nowa, porzuciły bezpieczną pracę i zaczęły tworzyć coś zupełnie nowego. Twoja historia zawodowa jest niezwykle ciekawa.

– Robert: Dziękuję. Pewnie jak większości osób na początku pojawia się niewinny pomysł, on sobie po cichu dojrzewa, aż w końcu potrzebuje się wydostać na zewnątrz. W moim przypadku myśli o własnej firmie chodziły od lat szkolnych, ale w wieku 23 lat założyłem pierwszą firmę, równolegle pracując na etacie. Była to mobilna myjnia parowa – myślałem nowość, przecież klienci będą się zabijać możliwość zarezerwowania terminu mycia samochodu pod domem czy biurem. Jakież było moje zaskoczenie, że nie wystarczy powiedzieć znajomym czy zrobić fanpage na Facebooku 🙂

– Właśnie. To prawdziwe życie uczy nas biznesu…Cofnijmy się zatem do samego początku, jak rozpoczęła się Twoja przygoda ze sprzedażą. Gdzie pracowałeś i jakie obowiązki tam pełniłeś?

– Robert: Studiowałem handel zagraniczny i równolegle ze startem studiów rozpocząłem pracę w firmie handlowej i byłem zatrudniony jako kierowca-przedstawiciel handlowy czyli klasyczna sprzedaż “z samochodu”.

– A potem było co? Kolejne awanse w strukturach sprzedaży?

– Robert: Tak, po pewnym czasie dostałem awans i zajmowałem się obsługą klientów detalicznych, hurtowych oraz dużych sieci.

– To teraz zatrzymajmy się na okresie, kiedy postanowiłeś iść na swoje. Pamiętasz ten moment? Co takiego się wydarzyło, że zacząłeś myśleć o zmianie.

– Robert: Jak wspomniałem wcześniej, zawsze miałem gdzieś z tyłu głowy, że chcę prowadzić swoją firmę, to ja chcę być odpowiedzialny za siebie i swoje wyniki. W pewnym momencie chęć była tak duża, że szukałem ciągle pomysłów co mogę robić.

– Ile czasu zajęło Tobie podjęcie decyzji. Od razu rzuciłeś się w nowe, czy był to jakiś proces?

– Robert: To był pewien proces. Kiedy znalazłem już to co chciałem robić, szukałem środków na sfinansowanie, trafiłem na program Unijny, w pierwszej fazie nie dostałem dofinansowania, więc zorganizowałem pieniądze w inny sposób, część środków własnych, część od rodziny i wystartowałem.

– Nie obawiałeś się iść na swoje? Robiłeś karierę, awansowałeś, miałeś stałe dochody…

– Robert: No właśnie.. stałe. W pracy na etacie jest jednak górny limit zarobków, prowadząc firmę nie ma górnej granicy dochodów. I to jest wspaniałe, wyniki są wprost proporcjonalne do zaangażowania.

– A z perspektywy czasu, jak oceniasz swoje zachowanie. Zrobiłbyś teraz coś inaczej? Jakich porad udzieliłbyś osobom, które myślą o zmianie zawodowej.

– Robert: Z pewnością rozwój osobisty, doskonalenie technik sprzedaży, negocjacji, budowania relacji i marketing. Uważam, że są to kluczowe czynniki do osiągnięcia założonego celu. Teoria to jedno, a praktyka uczy nas najlepiej.

– I to wszystko doprowadziło Cię do miejsca, w którym jesteś teraz. Prowadzisz kilka firm, opowiesz o tym?

– Robert: W 2014 roku przeszedłem do innej firmy, gdzie również pracowałem w sprzedaży, natomiast kultura pracy bardzo mi nie odpowiadała, do tego zamknięcie firmy i wypalenie zawodowe sprawiło, że wyjechałem z żoną i córką do Wielkiej Brytanii. Szybko zrobiłem rozeznanie i po 3ch miesiącach otworzyliśmy pierwszą firmę. Pomysłów było kilka, ostatecznie postawiliśmy biznes oprzeć o sprzedaż na eBay. Później dochodziły nowe branże, nowe konta na eBay, przekształcenie odpowiednika działalności gospodarczej w spółkę, wynajem maszyn do czyszczenia dywanów, aż po edukację osób chcących zaistnieć na międzynarodowej platformie eBay.  

– Niezwykle ciekawie brzmi to, czym zajmujesz się od 5 lat. Uczysz ludzi sprzedawania na eBay.

– Robert: Początkowo było to dla mnie szalenie skomplikowane, mimo, że znałem język angielski dość dobrze, bardzo dużo czasu poświęciłem na naukę i nie mam na myśli czytania książek czy czytania o tym w Internecie, uczyłem się metodą prób i błędów, straciłem sporo pieniędzy w pierwszym roku, ale.. wszystko jest po coś. Dzięki temu nabrałem ogromnego doświadczenia, które po dziś dzień wykorzystuje. Znajomi wiedząc czym się zajmuję podpytywali co i jak zrobić, czego unikać itd z czasem zapytań było coraz więcej. Żona 2 lata mnie namawiała, żeby zacząć przekazywać swoją wiedzę szerszemu gronu. Jak widać udało Jej się 🙂 Także, chciałbym serdecznie zaprosić czytelników do zgłębiania wiedzy i zadawania pytań na mojej grupie wsparcia eBay: https://www.facebook.com/groups/ebaypolskagrupawskarcia/

oraz na moją stronę internetową www.robertbekas.com

– W Polsce króluje Allegro, czy te zasady można przełożyć na polską platformę?

– Robert: Zasada działania każdego markeplace jest podobna, aczkolwiek różnią się od siebie. W Polsce zdecydowanym liderem jest Allegro, ale eBay uważam daje większe możliwości globalne. Po pierwsze można sprzedawać poprzez polskiego eBaya, a po drugie proszę sobie wyobrazić, że eBay np w UK czy Niemczech jest znacznie bardziej rozwinięty niż nasze polskie Allegro. Jestem zwolennikiem dywersyfikacji, więc używałbym i jednego i drugiego. Z tym, że dzięki dedykowanym programom eBay możemy sprzedawać na cały świat płacąc jak za wysyłkę krajową.

– To na zakończenie, gdybyś mógł osobom, które wahają się przed rozpoczęciem Kariery Odnowa powiedzieć kilka motywacyjnych słów. Dlaczego warto?

– Robert: Ponieważ prowadzenie firmy daje znacznie większe poczucie sprawczości, a dzięki odpowiedniemu zespołowi, znacznie szybciej jesteśmy w stanie zrealizować swoje cele i marzenia. Poza tym tworzenie czegoś na nowo jest niesamowicie ekscytujące i daje sporo frajdy. “Jedyną stałą w życiu jest zmienność” Wszystko się zmienia i jedyne co musimy zrobić, żeby nie zostać w tyle to dostosować się do zmian

– Bardzo dziękuję za wywiad i życzę wielu nowych klientów!

– Robert: Dziękuję, wszystkiego dobrego!

Zapraszam jeszcze raz na stronę Roberta www.robertbekas.com i grupę wsparcia https://www.facebook.com/groups/ebaypolskagrupawskarcia/

A już za tydzień wywiad z Moniką , której urodzenie bliźniaczek odwróciło karierę do góry nogami i teraz z sukcesem buduje zespół sprzedaży w MLM.

Zapraszam serdecznie!

Zostaw komentarz