Skip links

Moja Kariera OdNowa Agnieszka Kościuczyk

Prezes, Dyrektor Programowy, Projektant Kariery, Trener w Career Design Sp.z o.o. Od 10 lat rozwija Careerdesign – Akademię Projektantów Kariery, prowadzi szkolenia Ekspert CV. Na swoim koncie ma już ponad 5000 godzin pracy szkoleniowej, warsztatowej, konsultacji. Napisała Poradnik CV z cyklu kompendium kariery, wsparła zawodowo (w tym w CV) osoby z Polski i zza granicy, z różnych branż, stanowisk. Bardzo lubi dzielić się doświadczeniem, wiedzą, umiejętnościami.

Jej motto życiowe brzmi: „To, co człowiek ma za sobą – to jedynie część; to, co ma przed sobą – to jeszcze wszystko’​’​.

Agnieszko, bardzo się cieszę, że możemy porozmawiać tym razem o Twojej karierze. Trochę odwrócimy sytuację, bo normalnie to Ty uczysz osoby, jak doradzać w rozwijaniu swojej drogi zawodowej. I uczyłaś również mnie, bo jestem absolwentką Akademii Projektantów Kariery.  Masz za sobą duży zwrot w karierze, a Moja Kariera OdNowa to miejsce w którym inspirujemy innych do zmian, do wyjścia ze strefy komfortu.

Witaj Małgosiu, tak, zgadza się. Jestem żywym przykładem zmiany zawodowej i to poważnej. 9 lat pracowałam jako księgowa, równolegle byłam wykładowcą/belfrem. Zrobiłam sobie alternatywę. Serdecznie polecam takie tworzenie sobie dodatkowych specjalizacji, kompetencji. Czas pokazał, że likwidacja jednej firmy, pomogła mi w zachowaniu stabilizacji finansowej i nadal miałam poczucie bezpieczeństwa. Choć nadal intuicja mi mówiła, że księgowość, to nie jest to, co lubię robić i co powinnam. Gdzieś mi zarówno doświadczenie, jak i głowa, serce podpowiadały, że warto, jakbym zaczęła robić coś dobrego dla ludzi. Księgową byłam dobrą, jednak nie dawałam z siebie 100%. I ja, i firma na tym traciła, co przyznaję teraz ze spokojem. Po prostu, to nie był mój kierunek. To było odbębnianie obowiązków. Zespół mnie trzymał, bo był rewelacyjny. Przyjaźnie niektóre pozostały do dziś.

W trakcie pracy w księgowości, zauważyłam, że skupiam uwagę na: budowaniu relacji w zespole, na talentach, czy profesjonalnej ocenie pracownika. Talenty niestety były tłamszone, nie zauważone w ogóle. I tym talentom zrobiłam CV (pozbierałam materiały, zobaczyłam jakie są trendy w USA, Anglii, Australii) poskładałam to i wyszło, że CV odnoszą spektakularne sukcesy. Zaczęłam traktować CV jak człowieka, jak „Wyjątkowego człowieka”, a nie tylko pracownika i dokument.

I tak porzuciłam etat, założyłam własną firmę kompletnie nie znając się na tym. Mnóstwo błędów, potknięć po drodze, ale też mnóstwo sukcesów ?

To cofnijmy się na sam początek Twojej kariery. A właściwe jeszcze wcześniej. Bo przyznałaś się „po latach”, że wybór studiów nie do końca był zgodny z Twoimi wartościami, preferencjami i zdolnościami naturalnymi. Powiedz jaki kierunek kończyłaś i właściwie dlaczego zdecydowałaś się na takie studia?

Moim marzeniem była weterynaria lub biolog podróżnik. Niestety starszaki wybiły mi to z głowy. Tak, tak, posłuchałam innych, jakby to ich życie było. A było moje… Ale tak naprawdę przecież nie było nikogo wtedy, kto profesjonalnie, z wyczuciem wesprze mnie w wyborze kierunku zawodowego. Ani w szkole, ani poza szkołą, nie było takiego eksperta. Co było też dla mnie cenną informacją, kiedy zdecydowałam się na rozwijanie akademii kariery dla młodzieży.

Pierwszy kierunek studiów jaki skończyłam, bo było to modne wówczas, to marketing i zarządzanie. Oczywiście korzystam z wiedzy do dziś, jednak to nie był mój wybór do końca, taki świadomy. To raczej chęć w ogóle dostania się na studia, wybycia z maleńkiej miejscowości. No i wszyscy mówili, że „wypada” mieć studia, wówczas życie zawodowe będzie usłane samymi sukcesami. Tak nie jest oczywiście.

Drugi kierunek studiów, który wybrałam świadomie to Zarządzanie Potencjałem Pracowników i to jest mój temat. W międzyczasie skończyłam również kursy trenera biznesu i coachingu grupowego, zespołowego. To mi dało skrzydła.

Jeszcze na studiach trafiłaś do księgowości, prawda? W dużej korporacji, jednej z największych, międzynarodowych sieci handlowych rozpoczęłaś swoją karierę. Jak wyglądały początki Twojej pracy? Marzyłaś o wspinaniu się po szczeblach kariery, awansach?

Z jednej strony byłam bardzo dumna, że jako jedna z niewielu dostałam od razu po studiach pracę i to w międzynarodowej firmie, i to w księgowości ? Z drugiej strony byłam zagubiona. Ten wybór był podyktowany praktycznym atutem: musiałam utrzymać się w mieście. Nie miałam możliwości mieszkać we Wrocławiu i nie pracować. Czy myślałam o awansach? Tak, po kilku latach chciałam awansować w poziomie. Bardzo spodobały mi się szkolenia i chciałam taki dział stworzyć w firmie. Niestety szefowa ciągle mi powtarzała, że nie ma na takie rzeczy pieniędzy. No i mój zapał został stłamszony. A moją kolejną decyzją było odejście z firmy.

Myślę, że tak właśnie robi wielu pracowników, a firmy ciągle popełniają ten sam błąd – nie dają przestrzeni do swobodnej rozmowy o karierze. Przez to tracą cennych, pracowitych, przynoszących korzyści pracowników.

O awansie w górę nigdy nie marzyłam i nie chciałam być szefową. A teraz, we własnej firmie musze nią być.

Po pewnym czasie zaczęłaś dostrzegać również wady takiego systemu, w którym niestety, nie zawsze, ale często dopiero na samym końcu potrzeb jest człowiek…I zaczęłaś swoją wewnętrzną krucjatę w ramach jeszcze organizacji, wsparcia swoich kolegów w różnych procesach związanych z karierą, prawda?

Tak jak wspomniałam wcześniej, zaczęłam pomagać w CV, bo nie mogłam patrzeć, jak ich talenty są niezauważone i niepielęgnowane. A po ocenie rocznej ze łzami w oczach szli do domu tracąc zupełnie wiarę w swoje mocne strony.

Czy to był ten moment, kiedy dostrzegłaś, że właściwie nie chcesz być już księgową?

To był moment już potwierdzający, że moja droga jest zupełnie inna, moje mocne strony to wspieranie pracowników, osób, które potrzebują poukładać swoją karierę. I tak to się potoczyło.

Jak w Twoim przypadku wyglądał proces odkrywania siebie na nowo? W jaki sposób powstawał pomysł założenia własnej firmy? To jest zawsze bardzo ciekawy etap, kiedy już wiemy, że aktualne miejsce pracy to nie jest nasz życiowy cel, ale jeszcze definiujemy siebie.

Szukałam wiedzy w Internecie, książkach, szkoleniach. Szczególnie dużo dało mi szkolenie w Akademii SET trener biznesu – ja tam bardzo popracowałam nad sobą. Do dziś czerpię i inspiruję się zajęciami, nową wiedzą. To, co ważne również – obserwowałam siebie, współpracowników. Duuuużo rozmawialiśmy i to jest podstawa – rozmowa z innymi, a przede wszystkim ze sobą, bo dzięki niej pojawiają się rozwiązania. Kiedy skonstruowałam pierwsze, drugie, trzecie i kolejne CV i to zaczęło działać (ponad 10 lat temu wcale tak łatwo nie było o pracę), ponieważ otrzymałam mnóstwo pochwał od rekruterów i szefów firm. Te wszystkie pozytywne opinie dodały mi mocy i utwierdziły, że powinnam iść w tym kierunku. Założenie własnego biznesu to był etap ogromnego stresu, bo kompletnie nie wiedziałam, jak to wszystko prowadzić. I nie chodzi o to, jak założyć firmę, bo to jest akurat najprostsze. No ale powiedziałam sobie – kiedy, jak nie dziś, a co ma być, to będzie. Na każdą barierę, poszukam rozwiązań.

I w taki sposób powstała firma Careerdesign – Akademia Projektantów Kariery, do której zgłaszają się osoby indywidualne, firmy, w temacie ścieżki kariery. Opowiesz, jak wyglądały początki działania firmy?

Na początku konstruowałam tylko CV. Jednak po kilku sesjach z klientami zauważyłam, że większość osób jako pierwszy krok w zmianie pracy widzi: muszę przejść do innej firmy, muszę mieć CV. Zaczęłam zadawać pytania: po co Ci to CV? Jaki jest Twój cel zawodowy? Okazywało się, że klienci uciekają z pracy, bo np. nie dogadują się z szefem. Przynajmniej tak twierdzą, bo jak zadaję kolejne pytanie: a rozmawiałeś z nim? Odpowiedź brzmi często: NIE, bo z nim nie da się i tak dogadać. Czyli ucieczka jest jedynym wyjściem. W takich przypadkach pracuję z klientem na poszukaniu wszystkich możliwości rozwoju wewnątrz firmy, porozumienia również, żeby nie ulec złudnej pokusie ucieczki z firmy. Drugi typ klienta, to ten który chce zmienić pracę, ale nie do końca wie, czy na pewno chce nadal być np. przedstawicielem handlowym i wydaje się jemu, że jak zmieni firmę, to będzie już pięknie z jego ścieżką kariery. Złudne. Jak nie masz celu, to nie wiesz dokąd płynąć i Twoje frustracje mogą tylko się nawarstwiać. Nawet po zmianie pracy. Brak celu zawodowego, albo cel który nie jest zgodny z wartościami, preferencjami, zdolnościami, przyczynia się do wypalenia zawodowego. W tym przypadku pracujemy najpierw na celu. Bo jaki to dom bez silnych fundamentów?

Wejdź na stronę internetową i Facebooka – polub profil.

10 lat na rynku to ogromny sukces Agnieszko, gratuluję! I jeszcze większa satysfakcja, ponieważ w tym czasie wyszkoliłaś dziesiątki osób, które pomagają innym w projektowaniu kariery. Jak Ty definiujesz ten etap, co to jest projektowanie kariery metodą, której jesteś twórcą, czyli metodologią Careerdesign?

Oj tak, moi klienci są zarówno z Polski, jak i zza granicy, co mnie bardzo cieszy. To droga, która miała i liczne sukcesy, ale też liczne porażki.  Tak, tak,  to całkiem naturalne. Przecierałam szlaki dzielnie opierając się na doświadczaniu. Dziś czuję jeszcze większą siłę w sobie. Jednak dobre doświadczenia dodają energii, a te złe chyba nawet jeszcze większej.

Careerdesign to droga, która kompleksowo przygotowuje do zaprojektowania swojej ścieżki kariery łącznie z procesem rekrutacji. Lubię przygotowania kompleksowe, jak mnie ktoś wesprze od A do Z. Wspieram w odkryj siebie zawodowo, zbuduj siebie zawodowo, zaprezentuj siebie zawodowo DZIAŁAJ! czyli motywuj się do wykonu.

Proces nauki odbywa się w ciągłym cyklu: Discover Yourself  – Odkryj, Build Yoyrself – Zbuduj, Show Yourself – Zaprezentuj, Action! – Działaj!. Uważam, że odkrywanie swoich predyspozycji, mocnych stron jest koniecznym wstępem do świadomego kierowania swoją ścieżką kariery edukacyjnej i zawodowej w zgodzie z własnymi wartościami, preferencjami, zdolnościami i kompetencjami. Na tym solidnym fundamencie budujemy spójny i autentyczny wizerunek, tożsamość zawodową, która w umiejętny sposób zaprezentowana wpływa na własny sukces, a także sukces firmy. Wierzę, że ważne jest, aby wspierać ludzi w tym procesie, na każdym etapie zmian drogi zawodowej, dostosowując sposób pracy do ich wieku i potrzeb. Mój projekt nie zakłada rewolucji – chcemy budować nawyki i sposób myślenia o sobie, który pozwoli lepiej odnaleźć się na szybko zmieniającym się rynku pracy. Gdy myślimy o Karierze, chcemy ją rozumieć jako postawę człowieka świadomego, który planuje swoje działania patrząc w przyszłość, równocześnie mocno tkwiąc w teraźniejszości.

Mówiąc o kompetencjach projektanta kariery w firmie, mam na myśli spojrzenie na pracownika jako jednostki, która poprzez zaplanowanie swojej ścieżki kariery wewnątrz organizacji (projektowanie ścieżki kariery w pionie, jak i poziomie), spójnej ze sobą, da zdecydowanie większe korzyści zarówno dla pracownika, jak i dla firmy. W ten sposób pracownik chętniej pozostanie w firmie.

CO JEST SZCZEGÓLNIE WAŻNE?

Szczególną wartość widzę w świadomości siebie, autentyczności i budowaniu relacji z innymi ludźmi. Praca zawodowa w naszej kulturze jest ważną częścią życia – dlatego zależy nam, aby dawała satysfakcję i radość. Chcemy także, aby poszukiwanie własnej ścieżki kariery było szansą na odkrywanie siebie przy jednoczesnym zadbaniu o swój wizerunek zewnętrzny. Przywiązujemy dużą wagę do relacji oraz wiary w klienta/pracownika, w jego zasoby i drzemiący w nim potencjał będący źródłem naszej determinacji do doskonalenia naszej pracy.

Projektant kariery to zawód przyszłości. Ten trend już mocno rozwinięty jest na zachodzie, w Polsce jeszcze kiełkuje i często błędnie utożsamiany jest z doradztwem zawodowym. Mogłabyś wyjaśnić różnicę?

Może zacznę od tego, że nie jestem doradcą zawodowym i nie interesowały mnie studia w tym zakresie. Projektant kariery wyszedł z praktyki, sesji z setkami klientów i doświadczaniu. Sprawdziło się, jest skuteczne, stąd wychodzę z tym do innych. Doradztwo zawodowe wg Ogólnopolskiego Badania doradców Kariery przeprowadzone przez Person.in mocno skupia się na pracy w edukacji. A kariera to nie tylko edukacja w czasie szkolnym  – później jest firma (czy to swoja, czy praca na etacie). Moim klientem jest głównie biznes – specjaliści i menedżerowie różnych szczebli.

To, co najmocniej różni projektanta kariery od doradcy zawodowego, czy coacha, to sposób pracy.  Projektant kariery łączy bowiem efektywnie 3 style:

  • COACHING KARIERY Zgodnie z naszym modelem szczególnie istotny w pierwszym etapie – ODKRYJ SIEBIE, także  na etapie szukania celu zawodowego, dokonywania zmiany, rozwiewania obaw z tym związanych, rozwiązywania dylematów zawodowych.
  • DORADZTWO Jako technika, która daje gotowe rozwiązania, podczas projektowania ścieżki kariery zawodowej, planowania jej, konstrukcji CV,LM, port folio, profili biznesowych, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych, budowanie wizerunku, czy budowanie marki osobistej.
  • MENTORING Od mentora, który jest ekspertem, ma doświadczenie w danej dziedzinie, otrzymujesz wsparcie, wiedzę, gotowe wskazówki, na bazie których możesz dokonać wyboru.

Kto najczęściej jest klientem Akademii Projektantów Kariery? Pytam w kontekście korzyści, jakie wyniesie osoba po takim szkoleniu. Co dają nowe kompetencje w praktyce?

W zasadzie to każdy, kto chce pracować z innymi w temacie kariery. W rekrutacji do Akademii przeprowadzamy wstępne spotkania, żeby przyszły uczestnik mógł podjąć ostateczną decyzję, czy to są kompetencje dla niego i czy to jest dla niego dobry moment na start.

Absolwentami są zarówno: rekruterzy, managerowie, pracownicy HR, HRBp, nauczyciele, dyrektorzy, doradcy zawodowy, coachowie, psychologowie, wykładowcy akademiccy.

Dzięki tym kompetencjom możesz wspierać zarówno klientów indywidualnych, jak
i pracowników.  Pozwolę sobie zacytować korzyści z opisu szkolenia:

„Korzyści dla klienta:

– zwiększenie efektywności działań klientów poprzez motywację do odkrywania siebie i eksploatowania naturalnego potencjału będącego zbiorem tych cech, które powinny charakteryzować zawodowy profesjonalizm.

– budowanie świadomości i tożsamości zawodowej

– odkrywanie i projektowanie ścieżki kariery zawodowej

– wytyczanie celu zawodowego oraz planowanie jego realizacji

– budowanie marki osobistej (personal branding)

– tworzenie i prezentowanie wizerunku zewnętrznego

Korzyści dla firm:

– zwiększenie motywacji pracowników do efektywniejszej pracy

– profesjonalna rekrutacja

– skuteczniejsze rekrutacje

– motywowanie do pozostania cennego pracownika w firmie

– zmniejszenie rotacji w firmie

– ,,eleganckie,, pożegnanie pracownika

– budowanie marki firmy

– efektywniejsze zarządzanie – kompetencje z obszaru HR dla managerów

– wsparcie działów szkoleń”

A dla samego projektanta kariery to świetna przygoda i ogrom satysfakcji, no i oczywiście zwiększenie budżetu domowego ?

Świetnie! Czyli nabyta wiedza z jednej strony wspiera osoby pracujące w organizacjach, ale także daje możliwość stworzenia, czy rozwoju własnego biznesu.

Tak, mamy w prezencie dla absolwentów moduł inspirujący do założenia własnego biznesu. Wiem, że to jest największy ogranicznik do dalszej pracy. Tutaj pracujemy również nad postawami typu: a jak mi się nie uda…

Sam certyfikat nie daje gwarancji dochodu, a przecież inwestujemy w szkolenia, kursy, studia, więc fajnie, jakby to procentowało. W tym pomagamy.

Mogę już zdradzić wiedzę tajemną, że szykujemy specjalne szkolenie w tym zakresie. Twoje pierwsze kroki w biznesie. Będzie to nie tylko szkolenie, ale również mentoring, czyli prze pewien okres np. pół roku będzie taka osoba miała wsparcie w swoim mentorze, który będzie dzielił się wiedzą praktyczną w prowadzeniu biznesu – taki anioł biznesu.

Co uważasz najtrudniejsze w pomocy przy projektowaniu kariery? Dlaczego osoby, które doradzają w karierze powinny nabyć dodatkowe kompetencje?

Chyba najtrudniejsza jest praca z klientem, różnymi klientami, ich postawami. Co robić, jak reagować w sytuacjach np. trudnych, kiedy klient mówi nam, że musi wziąć rozwód, albo kiedy pracownik wspomina o szklanym suficie, albo kiedy klient mówi nam, że ma problem w pracy, bo jest nieśmiały itp. Kiedy doradzać, a kiedy stosować coaching, kiedy mentoring. Gdzie są te granice.

Ważna też jest umiejętność kompleksowego przygotowania. Bo kiedy klient przychodzi np. po projektowanie ścieżki kariery, to będzie zainteresowany także przygotowaniem skutecznego CV.

Z kolei w temacie CV często spotykam się z efektem WOW zarówno od rekruterów, czy pracowników HR, którzy na wstępie mówili, że oni temat znają, bo widzieli setki CV. Widzieć, a konstruować, to dwie różne sprawy. No i ta perspektywa. Często rekruter ma tylko swoją perspektywę, a przecież klient wysyła CV do różnych rekruterów. Dobrze jest poznać taką metodę konstrukcji CV, która działa efektywnie na większość rekruterów…

Miałaś za swoich klientów i dyrektorów, i dziewczyny z działu HR, ale także freelancerów. Jakie predyspozycje powinny mieć osoby, które chcą wpierać innych w karierze?

Na pierwszym miejscu to wiara w drugiego człowieka ? I chyba to tyle, to jest podstawa. Na szczęście można się ze mną tego nauczyć.

W styczniu rusza Akademia Projektantów Kariery Online, którą będę miała przyjemność z Tobą poprowadzić. Dla mnie to ogromny zaszczyt, dołączyć na pokład Careerdesign, bo po sobie widzę, że wiedza, którą przekazujesz naprawdę sprawdza się w praktyce. Dzięki niej mogę jeszcze lepiej pomagać swoim klientom w indywidualnym rozwoju ścieżki kariery.

Dziękuję Małgosiu, że przyjęłaś zaproszenie do mojego zespołu. To było takie spontaniczne, intuicja mi podpowiedziała, że Twoja dojrzałość pracownika, chęć pracy w temacie, dojrzałość biznesowa, to będą te kluczowe punkty, które pozytywnie wpłyną na naszą współpracę. Cieszę się i niech tak będzie dalej i jeszcze bardziej owocniej ?

Dziękuję za wywiad. Bardzo mi się podobały pytania. Mogłam popłynąć w moim ulubionym temacie.

Zapraszamy serdecznie wszystkie osoby, które chcą rozwinąć swoje kompetencje wspierające w pracy z klientem. Wszystkie szczegóły o Akademii znajdziesz na stronie tu www.careerdesign i www.karieraodnowa.pl

Najbliższa edycja Akademii Projektantów Kariery, w pełni online rusza 8.01.2021. Serdecznie zapraszamy!

Leave a comment